contact

Peter Šavel (SK): Bakkheia - Dancing on the Edge

BUY TICKETS

22. 3. / 20:00 / Divadlo Ponec / Ponec Theatre

Bakkheia je tancem na hranici mezi divákem a performerem, mezi společenskou normou a animalitou. Divák do představení proniká postupně a nenásilně. Ale dříve než si to uvědomí, chvěje se, dotýká se, cítí. Dílo bylo zařazeno do prestižního výběru TOP 20 Priority Companies sítě Aerowaves pro rok 2015.

Peter Šavel je tanečník, choreograf a taneční pedagog slovenského původu. Absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě (pedagogika moderního tance) a P.A.R.T.S. v Bruselu v roce 2010. Ve svých pracích propojuje humor a vážnost, matematicky striktní kompozici a expresivitu, muzikálnost a tanec. Rozpoznává společenské fenomény, překládá je do čistě fyzického slovníku a hledá cesty jak s diváky sdílet aktuální prožitek. V současné době žije a tvoří v Bruselu.

————————————————————————————

ENGLISH

Three dancers offer their bodies to an unending transformation, an ongoing circle, a morphing voyage of solitude. Coming close to each other, they touch, they attempt to communicate, but must they always get lost into their own contexts?

How do we communicate nowadays? We constantly repeat our own statements, each on our own, each with own “smart technology”, close to each other and yet so lonely… Is this an absolute solitude, or can the human animal push through even the thickest shield of social norms?

Peter Šavel has a BA in dance pedagogy from the Academy of Music and Performing Arts in Bratislava. Since the beginning of his career, Peter has been interested in the connection between the social and the artistic. Researching movement not only as a pure mean of artistic expression, but in connection to social structures and anthropological origins.His work, like his personality, combines humor and seriousness, mathematical composition and its expressive impact, musicality and dance. He currently works and lives in Brussels but he collaborates on numerous international projects.

Concept and choreography: Peter Šavel

Interpretation: Gyula Cserepes, Soňa Ferienčíková, Tereza Ondrová

Light design: Ints Plavnieks

Music: J. S. Bach & The Knife & Henry Purcell

Video: Richard Chomo & Peter Kotrha & Algis Kaveckis

Production: BOD.Y & SKOK!

Support: Ministerstvo kultury Slovenské republiky